Vērtīgi zināt

Kondensāts uz logiem

Kondensāts (ūdens un tvaiks), kurš veidojas logos, parasti satrauc cilvēkus. Kādēļ kondensāts aukstā laikā parādās tieši gar stikla paketes malām? Tas ir novērojams par modernos logu rāmjos un uz stikla paketēm ar labām siltumizolācijas īpašībām. Patiesībā iemesls ir pavisam vienkāršs. Jo siltāks ir gaiss, jo vairāk tas veicina mitruma rašanos. Saskaroties ar vēsa loga virsmu, gaisā esošā mitruma daļa pārvēršas ūdenī. Tā, pirmkārt,  ir ziemas perioda problēma, kad āra gaisa temperatūra ir zema. Kaut arī kondensāts var rasties arī vasarā gadījumā, kad āra gaiss ir ļoti mitrs, bet telpas temperatūra ir salīdzinoši zemāka. Ziemā kondensāts parādās uz loga iekšējās virsmas, bet vasarā - uz ārējās virsmas. Ja vasarā tā ir vairāk estētiska problēma, tad ziemā kondensāts (pat apledojums) var sabojāt pašus logus un atsaites.

 

Logs telpu no aukstuma izolē sliktāk kā siltināta siena (neatkarīgi no tā, cik enerģiju taupošs stikls tiek lietots stikla paketes sastāvā). Dažādu tipu logos visbiežāk ir pielietots viena tipa stikls un kondensāta problēma nelabvēlīgos apstākļos var parādīties uz visiem logu stikliem. Ja stikla paketes iekšienē rodas tvaiks, tad iemesls ir paketes nehermētiskums. Tādā gadījumā pakete ir jānomaina. Ja uz stikla istabas pusē rodas kondensāts un ledus, tas nozīmē, ka istabas gaiss ir pārāk mitrs. Nākamajā tekstā aplūkosim augstāk minēto gadījumu.

 

Gar stikla paketes perimetru uzstāda alumīnija distances rāmi. Rezultātā stikla paketes malas ir visaukstākās (pie nosacījuma, ka ārējā temperatūra ir zemāka par iekšējo temperatūru). Ja gaisa mitrums istabā ir pārāk augsts, tad ūdens tvaiks, kurš atrodas gaisā, kondensējas stikla paketes visaukstākajās vietās. Zemas temperatūras gadījumā ūdens pārvēršas ledū. Vēlāk ledus kūst un ūdens notek pa rāmi uz leju.

 

Iemesls, kādēļ uz viena loga kondensāts veidojas, bet uz cita loga - neveidojas, ir dažādais mitruma līmenis dzīvoklī. Kondensāts negaidīti var parādīties uz jauniem, tikko uzstādītiem logiem. Tajā pat laikā, ja atceraties, vecos logos kondensāts parādījās daudz ātrāk. Tas nozīmē, ka jauni logi ir daudz hermētiskāki par veciem logiem, bet dzīvokļa vēdināšana ir pasliktinājusies pēc gaisu cauri laidušo logu nomaiņas pret jauniem logiem. Ļoti svarīgi ir izvairīties no kondensāta un ledus rašanās. Ūdens ietek starp lokvalni un rāmi, starp rāmi un blīvgumiju. Sasalis ūdens šīs loga sastāvdaļas izpleš un deformē. Rezultātā rodas apburtais loks. Pat, ja ūdens nesasals, tas vienalga bojās logu.

Vēdināšana

Saskaņā ar būvnormatīviem visos dzīvokļos un ēkās katrā istabā ir jābūt gaisa  vārstiem vai atveramiem logiem. Virtuvē un vannas istabā tiem ar kanālu ir jābūt savienotiem ar ventilatoru vai izvadītiem uz jumta. Gaisa vārstiem ir jābūt atvērtiem ēdiena gatavošanas, mazgāšanās vai veļas mazgāšanas laikā. Kondensāts parasti veidojas šo aktivitāšu laikā. Vārstus nedrīkst aizvērt pirms tam, kad kondensāts būs nozudis no logiem, bet vislabāk tos būtu turēt atvērtus visu laiku. Jāizvairās no lieku gaisa mitrinātāju pielietošanas.

 

Daudzstāvu namos, kur augšstāvos bieži ir slikta dabiskā vilkme, katrā stāvā būtu jāuzstāda kopēja mehāniskā nosūcošā ventilācija.

Ka izvairīties no kondensāta rašanās

Daudzos  gadījumos Jūs paši varat saglabāt pēc iespējas augstu stikla iekšējās virsmas temperatūru. Pirmkārt, Jums ir jāsamazina aukstā gaisa piekļuve, To var paveikt ar gaisa vārstu palīdzību, kuri regulē gaisa pieplūdi istabā. Pēc tam siltā gaisa plūsmai ir jāļauj plūst no siltuma avota uz augšu pa stiklu.

 

Ja, piemēram, zem loga ir novietots radiators, tad starp palodzi un sienu būtu jānodrošina pietiekama gaisa apmaiņa. Šim nolūkam var pat palodzē izfrēzēt nelielas atveres.

Papildus pasākumi:
 • logi nebūtu jāaizklāj ar smagiem, gaisa necaurlaidīgiem aizkariem
 • jānodrošina pietiekama telpu ventilācija, it īpaši mitrās vietās, piemēram, virtuvē, vannas istabā utt.
 • sildelementu jaudai un radiatoru izvietojumam ir jābūt tādam, lai tie visā telpā nodrošinātu vienmērīgu temperatūru
 • jāizvairās no pārāk platām palodzēm, jo tās traucē silta gaisa pieplūdi logam.
 • Ziņas

 • Akcijas

  • Dotajā mirklī aktīvu akciju nav.

 • Publikācijas

  • Dotajā mirklī publikāciju nav.